AKCE

Doprava semen zdarma

Platí na nákup nad 799 Kč
V košíku uplatníte kupón

semenagratis

Pro ostatní zboží platí doprava zdarma nad 2999 Kč

Osivo s dopravou gratis

Speciál: Kalendář škůdců

 

Zahrada

 

 

 

 

Jsou to malí ničitelé našich rostlinek, se kterými má nejspíš každý pěstitel zkušenosti. 


Nyní vám poradíme jak si s nimi poradit ve všech ročních obdobích.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Březen - Duben - Květen - Červen - Červenec - Srpen - Září - Říjen - Celoročně

 

 

 

 

Březen

 

 

 

Houbomilka česneková



Jsou to larvy asi 1 cm velké a bílé, které ožírají listy rostliny, ty začínají žloutnout, vadnout a zkrucovat se. Velmi často jsou důsledkem toho rostlinky napadeny

bakteriemi čí houbami, čímž začínají podléhat hnilobám a hynou.

česnek

Napadená rostlina


Česnek

 

Jak se bránit

 

Česnek ošetřujeme postřikem v měsíci březnu ihned jakmile teplota dosáhne po dobu 4 dnů 10 °C. Oštření opakujeme 14 dnů od prvního ošetřujícího postřiku.

 

 

 

Kadeřavost broskvoně


Tato choroba je způsobena houbou plavatkou broskvoňovou, která způsobuje vypouklé červené puchýře na napadených listech. K deformaci listů dochází obvykle v jarním období nejčastěji v průběhu črvna, listy sesychají a odpadávají.

 

Napadená rostlina


Broskvoň

 

Jak se bránit


V období nalévání pupenů (často již v únoru), je nutné provést základní ošetření, které i několikrát opakujeme, obzvlášť když se po ošetření opět ochladí.

 

 

 

Padání klíčních rostlin


Napadeny jsou nejčastěji kořenové krčky mladých rostlinek, báze stonku měknou a zaškrcuje se, roslinka tak ztrácí pevnost a padá. Na napadených rostlinkách se pod děložními lístky objevuje vodnatá skvrna, která černá.

 

Napadená rostlina


Brukvovitá zelenina

 

Jak se bránit

 

Preventivně můžeme předejít napadení použitím mořeného osiva, zemina nesmí být přemočená, výsev něděláme příliš hustý a používáme kvalitní substrát. Při napadení je nezbytné ošetření třeba Previcurem.

Přípravek aplikujeme formou zálivky, ihned po výsevu či přesazení, při použití sypkých přípravků je můžeme promíchat se substrátem

 

 

 

Pařezová výmladnost

 

pařezová výmladnost

 

 

Pařezy odstraněných dřevin obrůstají novými výhonky

 

Napadená rostlina


Nezemědělská půda

 

Jak se bránit

 

Na čerstvých řezných plochách provedeme postřik nebo nátěr

 

 

 

 

 

 

Přezimující škůdci


Na ovocných dřevinách přezimuje řada škůdců, patří sem například píďalky podzimní, puklice, svilušky, štítenky nebo mšice.

 

Napadená rostlina

 

Ovocné dřeviny

Jak se bránit

 

Ochranu je nejvhodnější provádět koncem března až začátkem dubna, tudíž v období na začátku vegetace. Ošetření většinou již není potřeba opakovat.

 

 

 

Puchrovitost slivoně

 

Je to choroba způsobená mikroskopickou houbou, plody rostou ryvhlejinež obvykle, jsou úzké, ploché, často zakřivené a nevytváří pecku, v pozdější fázi je pokrývá bělavý povlak a následně hnijí. Napadení se projevuje i na větvích rostliny, ty jsou pokroucené a deformované.

 

Napadená rostlina

 

Švestky a jiné slivoně


Jak se bránit

 

Prevencí je vhodně zvolené stanoviště pro pěstování, při napadení je nutné zlikvidovat veškeré napadené plody. Chemické ošetření se musí provdět na jaře při rašení, v této době totiž ještě choroba nepronikla do nových plodů. Při chladném počasí ošetření těsně před květem zopakujem. Jako ochrana je celkem úspěšné i vápnění půdy.

 

 

 

Vlnovník rybízový

 

Jde o asi o půl milimetrového bělavého roztoče, který parazituje v pučících pupenech, které se při rašení pouze zvětší, ale nerozvinou, následně zaschnou a odumřou. Pozornost byjste měli věnovat i nebezpečnému virovému onemocnění zvratu černoho rybízu, který vlnovník přenáší.

 

Napadená rostlina


Rybíz


Jak se bránit

 

Prevencí je nákup pouze rezistentních druhů bobulovin a jejich následná pravidelná kontrola. Ošetření je nutno provést na začátku jara, ještě než začne vlnovník škodit, druhé ošetření provádíme těsně prod květem a třetí po sklizni.

 

 

 

 

Duben

 

 

 

Dřepčíci


Jedná se o drobné asi 2 mm černé či černo-žluté skákavé brouky, ti vykusují do listů asi 1 - 2 mm velké otvory. Vyskytují se na vzcházejících rostlinách, které jsou při hojném výskytu schopni uplně zničit.

 

Napadená rostlina

 

Brukvovitá zelenina - nejčastěji ředkvičky, pekingské a čínské zelí

 

Jak se bránit

 

Doporučeno je se zbavovat plevele a rozrušovat posklizňové zbytky. Dále by melo být provedeno insekticidní ošetření v zamořených územích

 

 

 

Hálčivec révový

 

Jedná se o okem neviditelného roztoče, díky kterému na jaře dochází k pozdnímu rašení, jejich listy jsou zkadeřené a drobné, na čepelích mladých lístků se objevují světle zelené až žlutozelené neohraničené skvrny. Může vést až k zasychání květenství.

 

Napadená rostlina

 

Vinná réva


Jak se bránit

 

Ošetření se provádí především při pravidelných výskytech, a to při rašení, po 10 až 14 dnech ho opakujeme. Při velkém napadení proveďte v druhé polovině srpna i třetí postřik.

 

 

 

Hnědé padlí angreštu

 

Také nazývané americké padlí angreštu je choroba způsobena cizopasnou houbou, která napadá ovocné dřeviny. Projevuje se bělavým moučnatým povlakem na letorostech, listech a plodech, později hnědnou. Jestliže tato choroba napadne plody ihned po odvětu, dále se nevyvíjejí a sesychají, při napadení více vyvinutých plodů bobule zakrňují. Napadené rostliny mají plody nevzhledné a s nepříjemnou chutí

 

Napadená rostlina


Angrešt


Jak se bránit

 

Při průklestu musíte kontrolovat letorosty, jestli nejsou pokryty stříbrnošedým povlakem, obzvláště na koncích letorostů. Jsou-li napadeny, odstříhněte je ve zdravém dřevě a spalte. Chemické ošetření se provádí ještě před květem, základní ošetření, které je prováděno 2x až 3x v intervalu asi 5 až 10 dnů, je však nutno provádět krátce po odkvětu.

 

 

 

Květopas jabloňový

 

Jedná se o bělavou asi 8 mm velkou larvu brouka, který je uvnitř květů, ty se neotvírají a zůstávají zaschlé.


Napadená rostlina

 

Jabloň

 

Jak se bránit

 

Ošetření provádíme první den na jaře, kdy se odpolední teplota přehoupne přes 17 °C, obvykle se jedná o první polovinu dubna. Dá se spojit i s ošetřením proti přezimujícím škůdcům

 

 

 

Květopas jahodníkový

 

Je to černý asi 2 až 3 mm velký brouk,který do květních poupat klade svá vajíčka. Pozdějí nakusuje i jejich stopky, čímž se lámou, vadnou a opadávají. Toto se děje obvykle v druhé polovině dubna až začátkem května.

 

Napadená rostlina

 

Jahody

 

Jak se bránit

 

Brouky lze hubit insekticidně, a to ihned při zjištění prvních brouků, před nakladením vajíček (občas již koncem druhé poloviny dubna). Ošetření provádíme pouze před květem jahodníku.

 

 

 

Moniliova spála květů (úžeh)

 

Nenapadají pouze květy,které následkem toho hnědnou a zasychají,ale také větévky, které uvadají a listy na nich zůstávají úschlé viset. Často se vyskytne i klejotok.


Napadená rostlina

 

Meruňka

 

Jak se bránit

Chránit se můžete odstraňováním vysušených plodů a větévek, které jsou napadeny moniliovou hnilobou plodů. Chemicky ošetřujte na začátku kvetení, postřik v při chladném a vlhkém počasí na konci ketení opakujte.

 

 

 

Padlí jabloně

 

Dochází k vytváření bělavých moučnatých povlaků na povrchu listů, letorostu a květů. Listy i letorosty se deformují a zasychají, na podech se objevuje rezavé zbarvení ve tvaru sítě.


Napadená rostlina

 

Jabloň

 

Jak se bránit

 

Z počátku provádíme ochranu 1 až 2 týdny před květem a dále opakujeme podle výskytu. Některé přípravky nabízí účinnost proti strupovitosti jabloně a zároveň i na padlí jabloňové, takže můžete provést ochranu protiobum chorobám zároveň.

 

 

 

Pochmurnatka mrkvová

 

Jsou to žluto-bílé larvy, které prokousávají do kořenu mrkve nepravidelné chodbyčky. Poškozená místa zahnívají a listy žloutnou. Na první pohled jsou larvy dobře viditelné.

 

Napadená rostlina

 

Mrkev, petržel


Jak se bránit

 

Jelikož se mrkev konzumuje převážně v syrovém stavu, dávejte su při použití chemických přípravků dobrý pozor. Přípravek se aplikuje do řádku při výsevu do hloubky asi 4-5 cm. Vhodné je použít žluté lepové desky k odchytu dospělců.

 

 

 

Strupovitost jabloně

 

Při strupovitosti jabloně vznikají na obou stranách listů sazovité šedočerné skvrny. U silného poškození listy a mladé plody opadávají, starší plody praskají a deformují se.

 

Napadená rostlina

 

Jabloň

 

Jak se bránit

 

Pozornost věnujete obzvlášť ochraně růžového poupěte (v době před květem) až období 2 týdnů po odkvětu (druhá polovina dubna až konec května). Ošetření provádějte v intervalu 10 až 14 dní, vhodné je přípravky střídat jinak může dojít k odolnosti.

 

 

 

Vlnovník révový

 

Objevují se vypouklé, zelené či červené puchýře na horní straně čepelí listů. Ze spodní strany puchýřů se vytváří vatovitá plst, výjmečně se může objevit i na horní straně listů a na květenstvích,případně dochází ke svinování listů.

 

Napadená rostlina

 

Vinná réva

 

Jak se bránit

 

Chemickou ochranu aplikujte při rašení, přičemž ho po 10 až 14 dnech opakujte. U silnějšího napadení proveďte v druhé polovině srpna i třetí postřik.

 

 

 

 

Květen

 

 

 

Dvouděložné (širokolisté) plevele

 

Nejčastější je výskyt pozdních jarních plevelů jako je laskavec, merlík, bažantka roční, lebeda a podobné.

 

Napadená rostlina

 

Brambory


Jak se bránit

 

Ochranu provádějte před vzejítím brambor či krátce po něm, ošetřujte maximálně do výšky 10 cm. Film, který se na povrchnu vytvoří chrání před vzcházení těchto plevelů. Po ošetření neprovádějře okopávku, přihrnutí ani jiné kultivace, protože byste tím porušili ochranný film.

 

 

 

Hnědnutí listů ořešáku

 

Na listech se začnou objevovat malé žlutozelené skvrny s tmavě hnědým okrajem, které později zhnědnou. Plody mají propadlé, nepravidelné černé skvrny, které se mohou vytvářet i na letorostech.

 

Napadená rostlina

 

Ořešák


Jak se bránit

 

Ochranu provádějte po odkvětu a za 10 až 14 dní ji zopakujte.

 

 


Padlí jabloně

 

Dochází k vytváření bělavých moučnatých povlaků na povrchu listů, letorostu a květů. Listy i letorosty se deformují a zasychají, na podech se objevuje rezavé zbarvení ve tvaru sítě.

 

Napadená rostlina

 

Jabloň


Jak se bránit

 

Z počátku provádíme ochranu 1 až 2 týdny před květem a dále opakujeme podle výskytu. Některé přípravky nabízí účinnost proti strupovitosti jabloně a zároveň i na padlí jabloňové, takže můžete provést ochranu protiobum chorobám zároveň.

 

 

 

Pilatka jablečná

 

Pilatka jablečná má zapříčinu červivost mladých plodu. Larvy mohou poškozovat plod na povrchu čímž vzniká obloukovitá korkovitá jizva, přičemž plod zůstává a dozrává na stromě, nebo se prokousají až k jadřinci, kde vzniká dutinka s trusem, takovýto plod pak opadne.

 

Napadená rostlina

 

Jabloň

 

Jak se bránit

 

Ošetření provádějte na konci kvetení, při opadu květních plátků.

 

 

 

Pilatka švestková a žlutá

 

Způsobuje červivost mladých plodů, těsně po odkvetu nanich můžeme najít drobné černé otvory. Larvy vyžírají zevnitř plodu jeho dužinu, která je naplněna trusem. Napadené plody opadnou.

 

Napadená rostlina

 

Švestky a jiné slivoně

 

Jak se bránit

 

Ošetřujte na konci kvetení, při opadu květních plátků.

 

 

 

Rzivost hrušně

 

Objevuje se počátkem léta těsně před květem nebo v jeho průběhu, typické jsou pro ni červené až oranžové skvrny, které vznikají na vrchní straně listů. Ze spodní strany jsou zduřeniny.

 

Napadená rostlina

 

Hrušeň

 

Jak se bránit

 

Použít můžete některé přípravky proti strupovitosti hrušně, postřik provádějte v období těsně před květem a po odkvětu ho použijte znovu.

 

 

 

Strupovitost jabloně

 

Při napadení vznikají z obou stran listů i na plodech sazovité šedo-černé skvrny, při silném poškození listy a mladé plody začnou opadávat, u starších plodů můžeme pozorovat praskání a deformaci.

 

Napadená rostlina

 

Jabloň

 

Jak se bránit

 

Pozornost věnujete obzvlášť ochraně růžového poupěte (v době před květem) až období 2 týdnů po odkvětu (druhá polovina dubna až konec května). Ošetření provádějte v intervalu 10 až 14 dní, vhodné je přípravky střídat jinak může dojít k odolnosti.

 

 

 

Šedá hniloba jahod

 

Neboli plíseň šedá napadá nezralé, zrající i zralé plody. U nezralých plodů můžeme pozorovat hnědnutí, u zrajících a zrálých zase měknutí a hnití. Při vlhkém počasí dochází k porůstání šedivým porostem.

 

Napadená rostlina


Jahody

 

Jak se bránit

 

Počáteční ošetření proveďte již na začátku kvetení, další proveďte po týdnu a třetí ošetření můžete provést v případě, že se vyskytla plíseň v době tvorbyplodů nebo zrání, ale vždy berte ohledna ochrannou lhůtu prostředku.

 

 

 

Vrtule třešňová

 

Je příčinou červivosti plodů, jedná se o pestrobarevnou mouchu, která naklade vajíčka do žloutnoucích plodů. Ty v místě napadění začnou měknout, hnědnout a hnít. Drobná bílá larva se uvnitř plodu živí dužinou.

 

Napadená rostlina

 

Třešně, višně

 

Jak se bránit

 

Použijte žluté lepové lapáky nebo desky k určení ošetření. S ošetřením začněte při výskytu prvních mušek na techto lepových deskách, ošetření opakujte po 7 až 8 dnech. Obvyklý výskyt těchto mušek je koncem května až počátkem června, kdy plody začínají žloutnout.

 

 

 

 

Červen

 

 

 

Černá skvrnitost listů

 

Z horní strany listů se objevují černohnědé paprsčité skvrny, které postupně splývají a listy začnou opadávat. Tato choroba se šíří obzvláště při teplém deštivém počasí.

 

Napadená rostlina

 

Růže

 

Jak se bránit

 

Při prvním výskytu rostlinu ihned ošetřete, u náchylnějších odrůs je nutná preventivní ochrana, tudíž ještě pře výskytem příznaků choroby, a to již od začátku června. V průběhu vegetace je zapotřebí podle počasí postřik několikrát opakovat.

 

 

 

Housenky bělásků, můr a osenic

 

Jejich housenky vykusují otvory do listů, může dojít až k tak silnému napadení, že začnou ožírat listy tak, že zanechají použe hlavní žilky. Housenky se dokáží vžírat i dovnitř do hlávek.

 

Napadená rostlina

 

Brukvovitá zelenina

 

Jak se bránit

 

Rostiny ošetřujeme již při prvním objevení housenek.


 

 

Mandelinka bramborová

 

Tento přezimující brouk vylézá na povrch půdy v druhé polovině května, ze spodní strany listů nakladou skupinky oranžovožlutých 1 mm velkých vajíček, z nichž se vylíhnou oranžovočervené larvy. Dospělí jedinci okusují listy a zapříčiňují až holožíry.

 

Napadená rostlina

 

Brambory

 

Jak se bránit

 

Ošetření proveďte při prvním objevení brouků v porostech brambor. Postřiky jsou nejúčinnější proti larvám.Při přímém slunci a při teplotách vyšších než 22 °C přípravek neaplikujte, protože tím klesá jeho účinnost.

 

 


Moniliová hniloba plodů

 

Při napadení touto chorobou začínají plody hnědnout, měknout a hnít. Povrch začínají pokrývat světlé polštářky, které jsou umístěny v kruzích. Takto napadený plod opadává nebo vysychá a zůstává viset na stromě. Uskladněné plody celé zčernají. Tuto chorobu najdeme nejčastěji u plodů, které napadli škůdci nebo při jiném poškození např. krupobití.

 

Napadená rostlina

 

Meruňka

 

Jak se bránit

 

Důležité je průběžně odstraňovat vysušené plody a ošetřovat při dozrávání obzvlášť pokud dojde k poškození plodů.


 

 

Obaleč jablečný

 

Způsobuje červivost jablek. Housenky vytváří chodbičky, které mají vstupní otvor zaplněn trusem, prokousávají se směrem k jadřinci. Mladší plody, které byly takto napadeny opadnou, ty starší dozrají poškozené.

 

Napadená rostlina

 

Jabloň


Jak se bránit

 

Nejvodnější je pomocí feromonového lapače zjistit počet motýlů obaleče a podle toho zvolit ošetření. Pokud ovšem tuto možnost nemáte, pak začněte s ošetřením na přelomu května a června, po 10 až 14 dnech opakujte.


 

 

Padlí

 

Padlí se projevuje bělavým moučnatým povlakem, který se vytváří na všech nadzemních částech. Takto napadené části se zbarvují do šedo-zelena, jejich růst je omezen, dochází k deformacím a zasychání.

 

Napadená rostlina


Okrasné rostliny a dřeviny


Jak se bránit

 

Postřik aplikujte při prvním výskytu, je ho třeba 1 až 2x zopakovat v intervalu 10 až 14 dnů

 

 

 

Padlí révové


Jestliže se na letorostech, listech, květenstvích a hroznech se začínají objevovat bělavé moučnaté povlaky jedná se o padlí révové. Růst je omezen, dochází k šednutí a deformaci. Mladé bobule zasychají, starší praskají.

 

Napadená rostlina

 

Vinná réva

 

Jak se bránit

 

K této chorobě dochází nejčastěji od konce kvetení do doby než jsou bobule veké asi jako hrach, v tuto dobu jsou totiž rostlinky k napadení nejcitlivější. Při ochraně proti padlí přidejte i ochranu proti plísni révy.

 

 

 

Plíseň bramboru


Na okraji lístků se začínají tvořit šedo-zeené skvrny, při vlhkém počasí se ze spodní strany objeví bělavé povlaky. Skvrny začínají hnědnout, zasychat a začnouse vyskytovat i na stoncích a řapících.

 

Napadená rostlina


Brambory

 

Jak se bránit


Pokud jsou hlízy již napadeny vžádném případě je nevysazujte. První potřik proveďte na začátku kvetení, pak ho opakujte asi po 10až 14 dnech. Jestliže je rostlina napadena silně, je dobré předčasně odstranit nať čímž zabráníte infekci hlíz. Přípravky na bázi mědi používejte na závěr sezóny.


 

 

Plíseň cibule


Vytváří se světle zelené skvrny na listech a květních stvolech, které při vlhkém počasí pokrývá hnědo-šedý povlak. Skvrny časem začnou splývat a listy i stvoly se polámou a uschnou.

 

Napadená rostlina


Cibule, pór

 

Jak se bránit

 

Postřiky aplikujeme pravidelně už od června, obzvláště při děštivém počasí je opakujeme každých 10 až 14 dnů. Nezapomeňte do každého postřiku přidat smáčedlo.

 

 

 

Plíseň rajčete

 

První známkou jsou šedo-zelené vodnaté skvrny, které se vytváří na okrajích a špičkách listů. Při vlhkém počasí se ze spodní strany objevují bělavé povlaky. Časem skvrny hnědnou, zasychají a objevit je můžeme už i na řapících či stoncích. Plody nejdříve začnou pokrývat malé šedo-zelené skvrny, které hnědnou a mají vrásčitý povrch.

 

Napadená rostlina


Rajčata

 

Jak se bránit

 

Postřik provádíme od poloviny června, který v průběhu roku opakujeme po 10 až 14 dnech, obzvláště pak při vlhkém počasí. Vhodné je přípravky střídat.

 

 

 

Plíseň révy


Plíseň révy se začíná projevovat žluto-zelenými olejovými skvrnami, ze spodní strany skvrn najdeme bělavý povlak. Mladé bobule hnědnou a zasychají.

 

Napadená rostlina

 

Vinná réva

 

Jak se bránit

 

Nutné je provést dvě základní ošetření, první proveďte ihned po odkvětu a druhé po 10 až 14 dnech. Při vlhkém počasí je nutné postřik opakovat.

 

 

 

 

Červenec

 


 

Černá skvrnitost listů

 

Z horní strany listů se objevují černohnědé paprsčité skvrny, které postupně splývají a listy začnou opadávat. Tato choroba se šíří obzvláště při teplém deštivém počasí.

 

Napadená rostlina

 

Růže

 

Jak se bránit

 

Při prvním výskytu rostlinu ihned ošetřete, u náchylnějších odrůs je nutná preventivní ochrana, tudíž ještě pře výskytem příznaků choroby, a to již od začátku června. V průběhu vegetace je zapotřebí podle počasí postřik několikrát opakovat

 


 

Mandelinka bramborová

 

Tento přezimující brouk vylézá na povrch půdy v druhé polovině května, ze spodní strany listů nakladou skupinky oranžovožlutých 1 mm velkých vajíček, z nichž se vylíhnou oranžovočervené larvy. Dospělí jedinci okusují listy a zapříčiňují až holožíry.

 

Napadená rostlina

 

Brambory

 

Jak se bránit

 

Ošetření proveďte při prvním objevení brouků v porostech brambor. Postřiky jsou nejúčinnější proti larvám.Při přímém slunci a při teplotách vyšších než 22 °C přípravek neaplikujte, protože tím klesá jeho účinnost.

 

 

 

Molice


 
Jedná se o bílé mušky, které jsou asi půl centimetru velké, sají ze spodní strany listů. Napadené části rostlin jsou deformované, začínají žloutnout a jsou pokryty lepkavou medovicí.

 

Molice

 

Napadená rostlina

 

Paprika

 

Jak se bránit

 

Postřik je nutné aplikovat již při prvním výskytu škůdce, dále ho 3x opakujeme po 5 až 7 dnech. Při ošetření nezapomeňte i na spodní stranu listů.

 

 

 

 

 

 

Obaleč švestkový

 

Při napadení obalečem jsou plody červivé, měkčí, dříve se zbarvují a dozrávají. Na plodech můžete objevit kapky klejotoku a uvnitř plodu růžovou housenku.

 

Napadená rostlina

 

Švestky a jiné slivoně

 

Jak se bránit

 

Vhodné je umístit feromonový lapač a podle počtu chycených motýlů obaleče zvolit ošetření. V jiném případe ošetřujte v druhé polovině července a opakujte ho za 10 až 14 dní.

 


 

Padlí révové


Jestliže se na letorostech, listech, květenstvích a hroznech se začínají objevovat bělavé moučnaté povlaky jedná se o padlí révové. Růst je omezen, dochází k šednutí a deformaci. Mladé bobule zasychají, starší praskají.

 

Napadená rostlina

 

Vinná réva

 

Jak se bránit

 

K této chorobě dochází nejčastěji od konce kvetení do doby než jsou bobule veké asi jako hrach, v tuto dobu jsou totiž rostlinky k napadení nejcitlivější. Při ochraně proti padlí přidejte i ochranu proti plísni révy.

 

 


Plíseň bramboru


Na okraji lístků se začínají tvořit šedo-zeené skvrny, při vlhkém počasí se ze spodní strany objeví bělavé povlaky. Skvrny začínají hnědnout, zasychat a začnouse vyskytovat i na stoncích a řapících.

 

Napadená rostlina


Brambory

 

Jak se bránit


Pokud jsou hlízy již napadeny vžádném případě je nevysazujte. První potřik proveďte na začátku kvetení, pak ho opakujte asi po 10až 14 dnech. Jestliže je rostlina napadena silně, je dobré předčasně odstranit nať čímž zabráníte infekci hlíz. Přípravky na bázi mědi používejte na závěr sezóny.

 

 


Plíseň cibule


Vytváří se světle zelené skvrny na listech a květních stvolech, které při vlhkém počasí pokrývá hnědo-šedý povlak. Skvrny časem začnou splývat a listy i stvoly se polámou a uschnou.

 

Napadená rostlina


Cibule, pór

 

Jak se bránit

 

Postřiky aplikujeme pravidelně už od června, obzvláště při děštivém počasí je opakujeme každých 10 až 14 dnů. Nezapomeňte do každého postřiku přidat smáčedlo.

 

 

 

Plíseň okurky

 

U starších listů se začínají tvořit žlouto-zelené skvrny, při vlhkém počasí na spodní straně listů můžeme spatřit šedočerný povlak plísně. Skvrny postupně splynou, listy usychají a rostlinky uhynou.

 

Napadená rostlina

 

Okurky, tykvovitá zelenina


Jak se bránit

 

Postřiky provádějte preventivně již od začátku července. V závislosti na počasí postřik opakujte asi po jednom až dvou týdnech.

 

 


Plíseň rajčete

 

První známkou jsou šedo-zelené vodnaté skvrny, které se vytváří na okrajích a špičkách listů. Při vlhkém počasí se ze spodní strany objevují bělavé povlaky. Časem skvrny hnědnou, zasychají a objevit je můžeme už i na řapících či stoncích. Plody nejdříve začnou pokrývat malé šedo-zelené skvrny, které hnědnou a mají vrásčitý povrch.

 

Napadená rostlina


Rajčata

 

Jak se bránit

 

Postřik provádíme od poloviny června, který v průběhu roku opakujeme po 10 až 14 dnech, obzvláště pak při vlhkém počasí. Vhodné je přípravky střídat.

 

 


Plíseň révy


Plíseň révy se začíná projevovat žluto-zelenými olejovými skvrnami, ze spodní strany skvrn najdeme bělavý povlak. Mladé bobule hnědnou a zasychají.

 

Napadená rostlina

 

Vinná réva

 

Jak se bránit

 

Nutné je provést dvě základní ošetření, první proveďte ihned po odkvětu a druhé po 10 až 14 dnech. Při vlhkém počasí je nutné postřik opakovat.

 

 

 

Sviluška chmelová

 

Při napadení sviluškou můžete na listech objevit žluté skvrny, které se postupem času začnou slévat. Ze spodní strany listů se tvoří jemná pavučinka, ve které můžete spatřit drobné roztoče. Vyskytuje se obzvláště při sušších a teplejších létech.

 

Napadená rostlina

 

Okurky, tykvovitá zelenina

 

Jak se bránit

 

Ošetření je nutné v okamžiku objevení prvních příznaků, je ho třeba několikrát opakovat asi po 10 dnech.

 

 

 

 

Srpen

 

 

 

Dřepčíci


Jedná se o drobné asi 2 mm černé či černo-žluté skákavé brouky, ti vykusují do listů asi 1 - 2 mm velké otvory. Vyskytují se na vzcházejících rostlinách, které jsou při hojném výskytu schopni uplně zničit.

 

Napadená rostlina


Brukvovitá zelenina - nejčastěji ředkvičky, pekingské a čínské zelí

 

Jak se bránit

 

Doporučeno je se zbavovat plevele a rozrušovat posklizňové zbytky. Dále by melo být provedeno insekticidní ošetření v zamořených územích

 

 

Molice


Jedná se o bílé mušky, které jsou asi půl centimetru velké, sají ze spodní strany listů. Napadené části rostlin jsou deformované, začínají žloutnout a jsou pokryty lepkavou medovicí.

 

Napadená rostlina

 

Paprika

 

Jak se bránit

 

Postřik je nutné aplikovat již při prvním výskytu škůdce, dále ho 3x opakujeme po 5 až 7 dnech. Při ošetření nezapomeňte i na spodní stranu listů.

 

 

 

Obaleč švestkový

 

Při napadení obalečem jsou plody červivé, měkčí, dříve se zbarvují a dozrávají. Na plodech můžete objevit kapky klejotoku a uvnitř plodu růžovou housenku.

 

Napadená rostlina

 

Švestky a jiné slivoně

 

Jak se bránit

 

Vhodné je umístit feromonový lapač a podle počtu chycených motýlů obaleče zvolit ošetření. V jiném případe ošetřujte v druhé polovině července a opakujte ho za 10 až 14 dní.

 

 

 

Plíseň okurky

 

U starších listů se začínají tvořit žlouto-zelené skvrny, při vlhkém počasí na spodní straně listů můžeme spatřit šedočerný povlak plísně. Skvrny postupně splynou, listy usychají a rostlinky uhynou.

 

Napadená rostlina

 

Okurky, tykvovitá zelenina


Jak se bránit


Postřiky provádějte preventivně již od začátku července. V závislosti na počasí postřik opakujte asi po jednom až dvou týdnech.

 

 

 

Plíseň rajčete

 

První známkou jsou šedo-zelené vodnaté skvrny, které se vytváří na okrajích a špičkách listů. Při vlhkém počasí se ze spodní strany objevují bělavé povlaky. Časem skvrny hnědnou, zasychají a objevit je můžeme už i na řapících či stoncích. Plody nejdříve začnou pokrývat malé šedo-zelené skvrny, které hnědnou a mají vrásčitý povrch.

 

Napadená rostlina


Rajčata

 

Jak se bránit

 

Postřik provádíme od poloviny června, který v průběhu roku opakujeme po 10 až 14 dnech, obzvláště pak při vlhkém počasí. Vhodné je přípravky střídat.

 

 

 

Sazovitost

 

Tato choroba se vyskytuje u plně vyvinutých, zrajících a již sklizených plodech v podobě okrouhlých šedo-černých sazovitých skvrn. Ty jdou obvykle setřít, ale plody nevypadají dobře a špatně se skladují.

 

Napadená rostlina

 

Jabloň

 

Jak se bránit

 

S ohledem na ochrannou lhůtu přípravku proveďte pozdní ošetření proti strupovitosi, v období konce června či během srpna.

 

 


Sviluška chmelová

 

Při napadení sviluškou můžete na listech objevit žluté skvrny, které se postupem času začnou slévat. Ze spodní strany listů se tvoří jemná pavučinka, ve které můžete spatřit drobné roztoče. Vyskytuje se obzvláště při sušších a teplejších létech.

 

Napadená rostlina

 

Okurky, tykvovitá zelenina

 

Jak se bránit


Ošetření je nutné v okamžiku objevení prvních příznaků, je ho třeba několikrát opakovat asi po 10 dnech.

 

 

 

Šedá hniloba hroznů


Jinak řečená plíseň šedá napadá květenství a mladé hrozny, které zasychají. U zrajících bobulí začínají vznikat hnilobné skvrny, praskají a olupují se. Při vlhkém počasí se vytváří šedivý povlak, největší škody jsou způsobeny u napadení zrajících bobulí.

 

Napadená rostlina

 

Vinná réva

 

Jak se bránit

 

Postřik aplikujte ihned při začátku měknutí bobulí, k tomu dochází nejčastěji v průběhu srpna, ochranu směřujte na hrozny.

 

 

 

 

Září

 

 

 

Háďátko zhoubné

 

Háďátka jsou asi 1 až 1,5 mm velká, takže jsou okem neviditelná, ty napadá lodyhy česneku, které jsou ztlustlé a popraskané, ale také rostliny, které jsou zdeformované. U palic si můžete všimnout, že jsou ze spodní strany taktéž popraskané, scházejí jim kořeny a trouchnivějí.

 

Napadená rostlina

 

Česnek

 

Jak se bránit

 

Nutností je moření stroužků česneku ještě pře jejich výsadbou, a to po dobu 6 až 12 hodin. Chcete-li provádět moření i proti houbovým chorobám, provádějte ho až po namoření proti háďátku zhoubnému.

 

 

 

Houbové choroby

 

U napadení houbovou chorobou začínají stroužky česneku hnědnout, trouchnivět a hnít. V mezeráchmezi stroušky můžete najít bílý nebo růžový plísňový povlak, kořeny jsou kratší. V nadzemní části můžeme pozorovat předčasné vadnutí, žloutnutí a odumírání.

 

Napadená rostlina

 

Česnek

 

Jak se bránit

 

Stroužky česneku je nutno namořit před výsadbou po dobu 20 minut. Toto moření se provádí až po namoření proti háďátku zhoubnému.

 

 

 

Choroby hlíz a cibulí

 

Poznat je můžeme podle černo-hnědých nepravidelných skvrn, které se začnou objevovat na hlízách cibulatých rostlin. V nadzemní části se projevuje žloutnutím a slabším růstem, může dokonce způsobovat hnití hlíz.

 

Napadená rostlina

 

Okrasné rostliny a dřeviny

 

Jak se bránit

 

Hlízy těsně před výsadbou máčejte po dobu 20 minut.

 

 

 

Plíseň sněžná

 

Vyskytuje se na jaře po odtání sněhu, v trávníku se začínají tvořit drobné skvrny, které pokrývá bílo-růžový vatovitý povlak.

plíseň sněžná

 

Napadená rostlina

 

Trávník

 

Jak se bránit

 

Nejúčinnéjší je prevence, tedy ošetření, které se provádí na podzim na konci vegetace. Je ovšem možné začít ochranu až na začátku výskytu chotoby, to však není tak efektivní.

 

 

 

 

Říjen

 

 

 

Háďátko zhoubné

 

Háďátka jsou asi 1 až 1,5 mm velká, takže jsou okem neviditelná, ty napadá lodyhy česneku, které jsou ztlustlé a popraskané, ale také rostliny, které jsou zdeformované. U palic si můžete všimnout, že jsou ze spodní strany taktéž popraskané, scházejí jim kořeny a trouchnivějí.

 

Napadená rostlina

 

Česnek

 

Jak se bránit

 

Nutností je moření stroužků česneku ještě pře jejich výsadbou, a to po dobu 6 až 12 hodin. Chcete-li provádět moření i proti houbovým chorobám, provádějte ho až po namoření proti háďátku zhoubnému.

 

 

 

Houbové choroby

 

U napadení houbovou chorobou začínají stroužky česneku hnědnout, trouchnivět a hnít. V mezeráchmezi stroušky můžete najít bílý nebo růžový plísňový povlak, kořeny jsou kratší. V nadzemní části můžeme pozorovat předčasné vadnutí, žloutnutí a odumírání.

 

Napadená rostlina

 

Česnek

 

Jak se bránit


Stroužky česneku je nutno namořit před výsadbou po dobu 20 minut. Toto moření se provádí až po namoření proti háďátku zhoubnému.

 

 

 

Choroby hlíz a cibulí

 

Poznat je můžeme podle černo-hnědých nepravidelných skvrn, které se začnou objevovat na hlízách cibulatých rostlin. V nadzemní části se projevuje žloutnutím a slabším růstem, může dokonce způsobovat hnití hlíz.

 

Napadená rostlina

 

Okrasné rostliny a dřeviny

 

Jak se bránit

 

Hlízy těsně před výsadbou máčejte po dobu 20 minut.

 

 

 

Plíseň sněžná

 

Vyskytuje se na jaře po odtání sněhu, v trávníku se začínají tvořit drobné skvrny, které pokrývá bílo-růžový vatovitý povlak.

 

Napadená rostlina

 

Trávník

 

Jak se bránit


Nejúčinnéjší je prevence, tedy ošetření, které se provádí na podzim na konci vegetace. Je ovšem možné začít ochranu až na začátku výskytu chotoby, to však není tak efektivní.

 

 

 

 

Celoročně

 

 

 

Červci

 

Jsou asi 5 mm velcí a jsou kryti býlímy voskovými vlákny, sají na listech, řapících, stoncích a kořenech rostliny. Spatřit je můžeme spočátku v úžlabí listů, následně se rozšíří i na ostatní části. V chladných obdobích mohou napadat dokonce i kořeny.

 

Napadená rostlina

 

Okrasné rostliny a dřeviny

 

Jak se bránit

 

Postřik aplikujte při prvním výskytu, dále ho vždy po 5 až 7 dnech 3x opakujte. Do postřiku je doporučeno přidat i dmáčedlo a nezapomeňte posstřiky střídat. Jelikož se červci mohou objevovat i v kořenech proveďte po postřiku i zálivku

 

 

 

Dvouděložné (širokolisté) plevele

 

Nejčastější je výskyt pozdních jarních plevelů jako je laskavec, merlík, bažantka roční, lebeda a podobné.

 

Napadená rostlina

 

Brambory


Jak se bránit


Ochranu provádějte před vzejítím brambor či krátce po něm, ošetřujte maximálně do výšky 10 cm. Film, který se na povrchnu vytvoří chrání před vzcházení těchto plevelů. Po ošetření neprovádějře okopávku, přihrnutí ani jiné kultivace, protože byste tím porušili ochranný film.

 

 

 

Hnědnutí listů jehličnanů

 

Dochází k němu nejčastěji na thujích a cypřišcích, vrcholky výhonků a větviček usychají. U odumřelých částí se objevují malé černé tečky, k usychání větviček jehličnanů může dojít i zasolením půdy nebo nedostatkem hořčíku.

 

Napadená rostlina


Okrasné rostliny a dřeviny

 

Jak se bránit

 

Ošetření proveďte v období od poloviny července do konce září v intervalech 10 až 14 dní. Doporučené je také přihnojit jehličnany hořčíkem.

 

 

 

Molice


Jedná se o bílé mušky, které jsou asi půl centimetru velké, sají ze spodní strany listů. Napadené části rostlin jsou deformované, začínají žloutnout a jsou pokryty lepkavou medovicí.

 

Napadená rostlina

 

Paprika

 

Jak se bránit

 

Postřik je nutné aplikovat již při prvním výskytu škůdce, dále ho 3x opakujeme po 5 až 7 dnech. Při ošetření nezapomeňte i na spodní stranu listů.

 

 

 

Mšice

 

Mšice sají ze spodní strany listů a na vegetačních vrcholech. Části, které mšice napadly se deformují a začínají žloutnout. Rostlinu pokrývá lepkavá medovice.

 

Napadená rostlina

 

Okrasné rostliny a dřeviny

 

Jak se bránit

 

Postřik aplikujte při prvním výskytu mšic a opakujte ho po 5 až 7 dnech. Nezapomeňte na ošetření i spodních stran listů.

 

 

 

Nežádoucí dřeviny

 

Hubení dřevin jako je maliník, ostružiník, bezinka a podobně.

 

Napadená rostlina


Nezemědělská půda

 

Jak se bránit

 

Ošetření proveďte na dřeviny s již dostatečně vytvořenou listovou plochou, důležité je abyste nezasáhli listyani ostatní zelené části sousedních rostlin, které nechcete hubit.

 

 

 

Nežádoucí vegertace

 

Jedná se o všechny zelené rostliny nacházející se třeba u plotu, chodníku, v zámkové dlažbě nebo nezemědělské půdě.

 

Napadená rostlina

 

Nezemědělská půda

 

Jak se bránit

 

Ošetřete rostlinky s dostatečně vytvořenou listovou plochou, nejlépe v době kdy ještě nemá květenství.

 

 

 

Plži

 

plži

 

Plži, kteří jsou aktivní v noci okusují stonky, lodyhy a plody, žilky u listů většinou poškozeny nejsou. V blízkostí okousaných částí rostliny můžete najít lesklý sliz.

 

Napadená rostlina

 

Okrasné rostliny a dřeviny

 

Jak se bránit

 

Ošetřete půdu na začátku napadení rovnoměrným posypem mezi pěstované rostlinky.

 

 

 

 

 

 

Puklice a štítenky

 

Jsou červeno-hnědé a jen několik milimetrů velké, jejich tělo je pokryto tvrdým štítem, čímž připomínají kůru. Sají na listech, řapících, dokonce i stoncích a produkují medovici.

 

Napadená rostlina


Okrasné rostliny a dřeviny

 

 

Jak se bránit

 

Postřik se provádí při prvním výskytu, dále ho 3x opakujte v intervalech 5 až 7 dní. Do postřiku je dobré přidat i smáčedlo a přípravky střídat.

 

 

 

Svilušky

 

Při napadení sviluškou můžete na listech objevit žluté skvrny, které se postupem času začnou slévat. Ze spodní strany listů se tvoří jemná pavučinka, ve které můžete spatřit drobné roztoče. Vyskytuje se obzvláště při sušších a teplejších létech.


Napadená rostlina


Okrasné rostliny a dřeviny

 

Jak se bránit

 

Ošetření je nutné v okamžiku objevení prvních příznaků, je ho třeba několikrát opakovat asi po 10 dnech.