Akční cena!

Aktuálně nejsou žádné slevy

AKCE

Doprava semen zdarma

Platí na nákup nad 799 Kč
V košíku uplatníte kupón

semenagratis

Pro ostatní zboží platí doprava zdarma nad 2999 Kč

Osivo s dopravou gratis

Jak pěstovat rajčata

Zvěřejněno 2012-01-10

 • Jak pěstovat rajčata

Nejčastější otázky, které dostávám od jara až do počátku podzimu se týkají právě správného pěstování rajčat (semena rajčat) a toho, jak napravit nebo se vyhnout problémům s pěstováním spojeným. Všichni rádi pěstujeme rajčata, ale i ony mají své mouchy. Dal jsem tedy dohromady komplexní článek, kde popořadě odpovídám na všechny možné otázky a poradím všem, jak vypěstovat různé typy rajčat úspěšně, sebejistě, ale hlavně jednoduše.

 

 


 

 

 


  Obsah: 

 

 

 

Už jste asi připraveni začít, tak tedy pojďme kopat!

 

 


Podnebí a půda

Rajčata mají rády příjemné teplé místo na plném slunci a potřebují 8 hodin slunečního světla denně, jinak mohou být slabé a produkují málo plodů.Ideální pH půdy pro pěstování rajčat by mělo mít hodnotu mezi 5,5 a 6,8. Půda by měla být úrodná, hluboká, dobře odvodněná a bohatá na organickou hmotu. Jestliže půda zůstává mokrá v místech, kam chceme sadit, je třeba vybudovat vyvýšený záhon. Je důležité, aby půda držela vodu co nejrovnoměrněji, protože nerovnoměrný příjem vody může rajčatům způsobit různé problémy. Mezi nejčastější patří: opadávání květů, popraskání plodů a vyhnívání.


Chcete-li vytvořit pro svá rajčata co nejvhodnější prostředí, je důležité dobré množství kompostu nebo organické hmoty. Obecně se doporučuje 7,6 cm organických látek do horních 15,2 cm půdy
Můžete si také vypěstovat krycí plodinu na pomoc při vytváření půdy. Nechte si vyrůst obilí nebo luštěniny, pokácejte je a přidejte do půdy. Tento způsob bývá nazýván zelené hnojení.


 


rajcata

 

 

Jaký je rozdíl mezi nehybridními a hybridními odrůdami?


 • Nehybridní volně definované jako volně opylované odrůdy, které byly objeveny před mnoha generacemi a měly takovou hodnotu, že byly uloženy, zachovány a vydány. Je obecně dohodnuto, že za nehybridní odrůdy nemohou být považovány žádné geneticky modifikované rostlinyNehybridní odrůdy často nejsou tak produktivní jako hybridy, ale většinou chutnají lépe a můžete uchovat jejich semena z jednoho období do dalšího, případně vypěstovat odrůdu, která se výborně hodí pro vaše podmínky. Většina nehybridních odrůd jsou tyčkového typu, což znamená, že vyrostou v dlouhé, protáhlé, popínavé rostliny a produkují rajčata dlouho průběžně během sezóny.


 • Na druhé straně hybridy jsou rajčata, jejichž šlechtění bylo kontrolováno a organizováno ze zvláštních důvodů. Například jsou šlechtěny, aby měly větší odolnost vůči chorobám. Ta právě u dědičných odrůd chybí. Ve skutečnosti hybridní odrůdy rajčat mají mnoho výhod oproti volně opylovaným odrůdám. Hybridy obvykle více plodí a dozrávají dříve a stejnoměrně. Jejich plody bývají kvalitnější.

 

 

 • Je to opravdu jen na vás, jakou odrůdu chcete pěstovat. Jestliže se chcete vyhnout hybridům a pěstovat pouze nehybridní odrůdy, musíte sledovat značení. Pro hybridy se obvykle požívání označení "F1“. Pokud potřebujete nebo chcete rajčata odolná proti nákazám, musíte si pořídit hybridy. Například VFFNTA znamená, že rostlina je odolná proti vadnutí Verticillium, Fusarium 1 a 2, háďátkům kořenovým Nematodes, mozaikovým virům Tobacco a nákaze stonků Alternaria. Rostlina označená VFFNTA je vhodnou volbou, pokud již v minulosti vaše rajčata postihly tyto nákazy.

 

Semena rajčat

V oblastech s dlouhou sezonou mohou být rajčata sazena přímo na zahradu, ale většina lidí začíná jejich setbu v místnosti 5 – 6 týdnů před posledním jarním mrazem, teprve poté zasejí sazenice na zahradu. Hlavní výhodou sázení rajčat od semen je obrovská škála druhů, které můžete pěstovat, protože nejste závislí na tom, zda daná odrůda bude na skladě v zahradním centru nebo zahradnictví. 

 

 


Výsadba a hnojení

Já jsem vždy položil malé množství vyvážených organických hnojiv jako 5-5-5 a přimíchal je do půdy těsně před sadbou.  Obecně platí, že se to s hnojením nemá přehánět, pokud se rostlina dobře ujala a je v plném květu, protože příliš dusíku vytváří hodně listů, ale méně plodů. Zjistil jsem však, že pokládání malého množství vyváženého hnojiva dává rostlinám dobrý, zdravý začátek.


Když příště budete chtít hnojit, tak až jak rajčata začnou kvést. Také postřik rostliny roztokem z chaluhy dvakrát nebo třikrát za sezónu zvyšuje sílu, což pomáhá popínavým rostlinám orážet onemocnění.

 

 


Tip: Rajčata sázejte vždy hluboko, položeny na stranu. 

 Vykopejte mělký záhon. Odstraňte spodní stonky a větve z rajčat, nechejte pouze horní listy. Položte celou rostlinu stranou do záhonu a pokryjte půdou. Měly by být vidět pouze horní listy. Nebojte se, pokud listy směřují do strany, mělo by se to samo upravit a růst vzpřímeně za několik dnů. Já sadím rajčata položené na stranu, protože celý stonek, který je nyní zahrabaný, vytvoří kořeny, což dává rostlině nejlepší základ, aby byla schopna lépe absorbovat živiny a vodu. Navíc rozlehlejší soustava kořenů blízko k povrchu půdy způsobí, že rostlina bude mít k dispozici více tepla a vyprodukuje více rajčat.. 
 

 

 

zelena rajcata


 

Zalévání a mulčování rajčat

Při zalévání vždy udržujte vodu kolem spodní části rostliny a listy nechejte suché. Rajčata se mohou nakazit z výtrusů, které poletují ve vzduchu a přistanou na mokré rostlině, proto nikdy nepoužívejte postřikovače na horní části rostlin. Samozřejmě, že pokud prší, nic s tím nenaděláme, ale jinak se snažte udržet rostliny suché.

Zalévejte pravidelně, ale umožněte půdě, aby trochu mezi jednotlivým zaléváním uschla. Je žádoucí, aby rajčata měla pravidelný přísun vody bez toho, aby byla rozmočená.


V oblastech s vysokými teplotami, budete možná muset mulčovat kolem spodní části rostlin, aby se kořeny nevysušily a zároveň jako pomoc při udržování vlhkosti.


To, že jsou rajčata příliš promočená nebo naopak příliš suchá, způsobuje začátek jejich problémů. Takže se snažte udržet půdu vlhkou, ale ne mokrou. Vím, že je mezi těmito pojmy velmi tenká hranice, proto zalévejte podle potřeb rostliny. Jestliže potřebují být zalévány každé ráno, protože během léta u vás teploty stoupají i pře 38°C, pak je to v pořádku. Pokud žijete v oblastech, kde je poměrně chladno celý den, potom stačí zalévat každé 2 – 3 dny. 

 Jen buďte pozorní a časem sami poznáte, kdy vaše rostliny potřebují zalít a budete to skvěle zvládat.

 

 

 

 Tak jaké jste se rozhodli pěstovat?

To vše záleží na odrůdě, kterou chcete mít. Není to tak, že by jedna byla lepší a druhá horší, jsou prostě jen jinak zvyklé růst. Označení na balíčku od semen nebo sazenic vám řekne, co máte. 
Keříčková rajčata nemusíte dávat ke kleci nebo mřížce, ale na druhou stranu, to nemusíte ani u tyčkových odrůd.  Jestli používáte klece nebo ne, je jen vaše volba a záleží samozřejmě na velikosti vaší zahrady. Já jsem vypěstoval oba typy rajčat a nezáleží na tom, jaký druh to je, nechal jsem je plazit po zemi. V místech, kde žiji, jsou jen velmi malé problémy se škůdci a nákazami, mé rostliny dobře prospívají. 


Pokud však žijete ve vlhkých oblastech, kde mohou být problémem škůdci jako jsou slimáci a hlemýždi nebo máte omezený prostor na práci, pak ve svém zájmu rajčata nechte růst po tyči a snažte se je dostat dál od země.  Jestli jste se rozhodli připojit své rostliny ke kolíku, kleci nebo mřížce, udělejte to, když jsou ještě malé, tak nepoškodíte větve nebo kořeny.  Pro přivázání rostliny ke kleci použijte nějaký tenký plátěný pásek nebo pásek z přírodních materiálů. Nepoužívejte cokoli, čím se dá rostlina k tyči připevnit. Nevhodné jsou například dráty nebo řetězy.


 


Přistřihávat šlahouny nebo ne?

Někteří zahrádkáři redukují rajčata tím, že přistřihnou přízemní výhonky, tzv. šlahouny nebo výhonky listů, které rostou z axilu listů. Axil je “véčko“ mezi hlavním kmenem (stonkem) a bočními větvemi.Výhonky můžete nechat na rostlině, pokud chcete. Ničím jí neubližují. Zaleží na vás, jak chcete, aby vaše rajčata rostla. Můžete nechat své rostliny plazit se po zemi, jako to dělám já. Vůbec nikdy jsem neodstraňoval výhonky.  Jestliže se nemůžete rozhodnout, zkuste přistřihnout jednu rostlinu a druhou ne. Sami uvidíte, jak se obě budou vyvíjet. Tak budete jistě vědět, jaká technika je pro vás nejlepší.

 

 


rajcata

 


 Víte o tom, že se rajčata dají pěstovat i v pytlích? Nejvhodnější jsou silné pytle a doporučuje se jim vždy ustřihnout rohy, aby mohla odtékat voda pryč.  

 

 

 

 

Běžné problémy při pěstování


 • Kočičí hlavy -Jsou to nepravidelné tvary a linie, zejména v horní části rajčat, způsobené  teplotními změnami a neúplným opýlením v chladném počasí v období květu. S tímto nelze nic dělat. Rajčata budou stále chutnat skvěle. Příště nesaďte rostliny tak brzy nebo vyberte takovou odrůdu, která je proti kočičím hlavám odolná.


 • Vyhnívání - Tento problém je způsoben špatným vstřebáváním vápníku kvůli nestabilní vlhkosti. Jestliže vás trápí právě tohle, odstraňte všechna shnilá nebo napadená rajčata, zajistěte stálou vlhkost a udržujte vrstvu mulče na půdě. Pokud žijete ve velmi horkých oblastech, je třeba mulčovat kolem vašich rajčat, aby nevysychaly. Mají rády vlhkost.


 • Spálení sluncem - Toto může nastat pokaždé, když teploty prudce stoupnou. Jestliže jsou rajčata už skoro zralá, je pravděpodobné, že celé plody shnijí. Odstraňte poškozená rajčata.


 • Rozštěp nebo popraskání slupky - Tento jev nastává, pokud se rostlinám zrychleně natáhne slupka, což může být způsobeno náhlým zvýšením vlhkosti po suchých dnech, stejně jako letní deště po období sucha. K napravení zajistěte rajčatům stálou vlhkost nebo si vyhledejte odrůdu odolnou proti popraskání. Dalším důvodem popraskání plodů může být jejich přezrálost. Což není nic špatného, jsou skvělé k jídlu. Klidně je sesbírejte. Mnoho Cherry rajčátek popraská i při sebemenších změnách teplot. Po silných deštích s tím už nic nenaděláte. Pokud můžete, skliďte zralé plody ještě před deštěm.


 • Květy se utvoří, ale plody se z něj vyvinou jen v malém množství nebo žádné - Květy rajčat opadají předčasně při náhlých změnách počasí, když je velká zima nebo naopak velké horko nebo když je půda příliš suchá. Zlepšete podmínky pro růst. Mulčujte, abyste udrželi půdu vlhkou.  Použijte Set pro květy, což je čistě přírodní produkt, šetrný k životnímu prostředí. Je to přirozený rostlinný hormon, který pomáhá květům vytvořit plody navzdory špatnému počasí a produkovat větší masitější rajčata s menším množstvím semínek. Použijte jej na začátku sezóny a vaše rajčata budou zralá až o tři týdny dříve. Až budou květy v plném rozkvětu, pravidelně je stříkejte a budete mít větší sklizeň po celou sezónu. Je možné jej použít také pro větší plodnost okurek, melounů, lilků, jahod a paprik. 


 • Zelená ramena - Některá rajčata jsou neupravované původní odrůdy a končí se “zelenými rameny“. Je to dáno způsobem, jak rostou a nelze s tím nic dělat.


 • Silná, tvrdá slupka na plodech - Důvodů může být několik.


  • Rozdíly v odrůdách - Spousta z nejběžnějších hybridů má vyšlechtěnou tvrdší slupku pro účely přepravy. Odrůdy jako Roma nebo Plum mají genově tvrdou slupku. 


  • Počasí - Suchá nebo velmi horká léta zapříčiňují to, že rajčata se plodí s tvrdou slupkou kvůli extrémním výkyvům teploty. I když zaléváte zahradu pravidelně, teplejší slunce a vítr během dne může mít za následek silnější slupku, díky které si rostliny zachovávají vlhkost.  


  • Housenky “rajčatového“ amerického lišaje 


  • Raná plíseň - Je způsobena plísní, která přežívá během zimy na starých popínavých rostlinách. K nápravě je nutné odstranit všechny nakažené listy. V budoucnu se vyhněte příliš hustého osázení a saďte rostliny dále od sebe a prořezávejte výhonky pro dobrou cirkulaci vzduchu. Je dobré taky střídat rajčata s jinými nepříbuznými rostlinami jako jsou kukuřice, fazole nebo salát.


  • Pozdní plíseň Je způsobena plísní, která má ráda teplé počasí. Její výtrusy se šíří velkou vzdáleností a mohou nakazit rozlehlé oblasti. Opět je třeba se vyhnout příliš hustému osázení a pokud je nákaza příliš vážná a rozsáhlá, odstraňte a zničte všechny napadené rostliny.


  • Vadnutí

Houby Fusarium a Verticillium způsobují, že části rostlin vadnou a mohou je v průběhu času skolit úplně. Vadnutí Fusarium způsobuje, že listy na jedné větvi nakažené rostliny žloutnou. Vadnutí Verticillium se nejprve objeví jako žloutnutí mezi hlavními žílami na zralých listech. Abyste se vyvarovali těmto problémům, vyhledejte odolné odrůdy a střídejte sadbu s nepříbuznými plodinami, jako jsou kukuřice, fazole nebo salát. 

 

  • Háďátko kořenové - Toto je způsobeno mikroskopickými červy, kteří žijí v půdě. V budoucnu nasaďte odolné odrůdy a zkuste střídání rajčat s měsíčkem. Vyberte si nějakou z francouzských odrůd  měsíčku jako jsou “Nema-gone“, “Golden Guardian“, nebo “Tangerine“. Hustě posázejte po celé postižené oblasti a nechte je růst nejméně tři měsíce. Po třech měsících je zorejte do půdy.

 

 

 


Předcházejte nákazám od počátku - Vypěstování zdravých rajčat je opravdu velmi snadné, ale musíte mít na paměti několik důležitých věcí. 


 

 


Solarizace vaší půdy

Nechte vaši půdu ozářit sluncem pro regulaci háďátek a plevele. Je to také účinná ochrana před jinými škůdci a choroboplodnými zárodky. Zvlhčete půdu a pokryjte ji pevnou plastovou plachtou. Aby byl tento postup účinný, musí plachta zůstat na místě nejméně tři až čtyři týdny během nejteplejších dnů léta.

 Vysaďte měsíček

Pavoučí roztoči milují měsíček, jeho vysazení přiláká škůdce do vaší zahrady, což není tak skvělé. 


Na druhou stranu může být měsíček použit, aby pomohl půdě zbavit se problémů s háďátky, pokud pracuje, jak má. Měli byste si vybrat francouzskou odrůdu, jako jsou “Nema-gone“, “Golden Guardian“, nebo “Tangerine“. 

 

 


Dříve než tuto metodu vyzkoušíte, zvažte všechny její výhody a nevýhody.

 

 

Střídejte zeleninu, kterou pěstujete

Abyste se vyhnuli půdním nákazám, vytvořte si na zahradě tříletý harmonogram střídání sadby a zasaďte na ni vaše rajčata a obměňujte je s nepříbuznými plodinami, jako jsou kukuřice, fazole nebo salát nebo zde vypěstujte krycí plodinu. To vám umožní osvítit půdu sluncem a přerušit cyklus nákazy. Ujistěte se, že nesadíte rajčata na stejné místo, kde jiné druhy rostlin ze stejné čeledi (papriky, lilky a brambory) rostly v předchozích dvou letech. To pomůže k zachování jejich zdraví. Jestliže to není možné, pěstujte rostliny odolné proti nákaze, pokud si myslíte, že je vaše půda nakažena vadnutím Fusarium nebo Verticillium.

 


 

cherry rajcata


 

 

 

 

Zbavte se nakažených rostlin

Nikdy nekompostuje nakažené rostliny, protože tím riskujete rozšíření nákazy do zbytku vaší zahrady. Raději nakažené rostliny a veškerý zahradní odpad jako kompost nebo plevel, který s nimi přišel do kontaktu, vyhoďte nebo spalte.

 

 


·      Pěstujte odrůdy odolné proti nákazám


 • Celebrit – Je odrůda odolná proti nákaze stonků Alternaria, Fusarium 1 a 2, háďátkům, šedým tečkám na listech, rajčatovému mozaikovému viru a vadnutí Verticillium.


 • Italian Gold – Je odolnější proti uhnívání.


 • La Rossa – Je odolná proti Verticillium a Fusarium 1 a 2. • Neptune – Vysoká teplotní tolerance a odolnost vůči bakteriálnímu hnití. Tato odrůda je také odolná vůči vadnutí Fusarium 1 a 2, hnití Verticillium 1 a šedým tečkám na listech.

 


 • Rutgers VFA – Je známá pro svou odolnost vůči Verticillium a Fusarium.

  • Ildi žluté - Je odolná proti Verticillium a Fusarium, Tobacco mozaikovému viru a nákaze stonků Alternaria.

  • Stupické – Velmi brzy produkuje a je odolná vůči chladu.

  • Sunmaster – Velmi odolná vůči teplu. Může být opylována v teplotách mezi 31 až 36°C. Také je velmi rezistentní vůči Verticillium a Fusarium  1 a 2 a Alternaria.

 

rajce

 


Sklizeň

Plody sbírejte, když jsou celé barevné (červené, žluté atd.), ale stále pevné, a to směrem od shora dolů. Sbírejte je často. Ve skutečnosti, může být nutné je sklízet každý den nebo obden. Sledujte, jak se plody vyvíjejí.Také chladno může snížit chuť rajčat. Proto je neskladujte v lednici, ale na kuchyňské lince, kde jsou teploty vyšší než 10°C.

od semínka po sekačku
Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

Související produkty

Komentáře

module-psblog-posts

OdKomentář
František Starý
2014-03-19

Dobrý den, mohli by jste mi doporučit konkrétní přípravek pro " Set pro květy" viz:
"Použijte Set pro květy, což je čistě přírodní produkt, šetrný k životnímu prostředí. Je to přirozený rostlinný hormon, který pomáhá květům vytvořit plody navzdory špatnému počasí a produkovat větší masitější rajčata s menším množstvím semínek. Použijte jej na začátku sezóny a vaše rajčata budou zralá až o tři týdny dříve. Až budou květy v plném rozkvětu, pravidelně je stříkejte a budete mít větší sklizeň po celou sezónu. Je možné jej použít také pro větší plodnost okurek, melounů, lilků, jahod a paprik. "

Děkuji
František Starý
fstary@volny.cz

Vylepši článek svým komentářem

Košík  

Žádné produkty

0 Kč Poštovné
0 Kč Celkem

Košík Objednávka

Hledej v článcích