Aktuálně nejsou žádné slevy
Doprava semen zdarma
Platí na nákup nad 799 KčV košíku uplatníte kupón
semenagratis
Pro ostatní zboží platí doprava zdarma nad 2999 Kč
Zvěřejněno 2012-12-09
Jedle (lat. Abies) jsou jehličnany patřící do čeledi borovicovitých (lat. Pinaceae). Název je odvozen z latinského abies překládaného jako bělost či z praindoevropského abiétis znamenajícího jedlovitý. Většina druhů jedlí je původní v mírném pásu severní polokoule. Jedle jsou mohutné stomy s rovnými kmeny a větvemi v přeslenu. Koruny těchto stromů jsou v mládí kuželovitého tvaru, později se stávají válcovitými. V mládí rostou pomaleji než ve starším věku. Jehlice jsou většinou dvouřadé, hřebenovitě uspořádané a na vrcholku vykrojené. Na rubu každé jehlice jsou dva bělavé proužky.
Šišky, na rozdíl od mnoha jiných jehličnanů nevisí, ale jsou vzpřímené. Rozpadají se ještě na stromě, proto na zemi nenajdete jedlové šišky. Jedlové dřevo patří mezi měkká dřeva. Rod zahrnuje kolem 40 - 55 druhů jedlí, které jsou seskupeny do několika sekcí. Jedle náležející do sekce Balsamea jsou zastupci severských lesů a vysokých hor na jih od nich. Do této sekce patří například jedle korejská (lat. Abies koreana). Sekce Grandis v sobě zahrnuje zástupce rostoucí v Severní Americe, Mexiku a v Guatemale. Zde většinou obývají nížiny a střední polohy. Zástupcem je například jedle ojíněná (lat. Abies concolor). Zástupci sekce Abies jsou nám nejbližší, rostou ve střední, jižní a východní Evropě a v Malé Asii. Nejznámější z nich je jedle bělokorá (lat. Abies alba). Jedle zařazené do sekce Moni obývají nížiny až střední polohy ve střední a východní Asii a v Himalájích. Z jižního Španělska a severozápadní Afriky pocházejí zástupci sekce Piceaster. Na dostatek srážek jsou zvyklí zástupci sekce Amabilis rostoucí v horách na pobřeží Pacifiku v Severní Americe a v Japonsku. Čínské Himaláje obývají jedle náležející do sekce Pseoudopicea. Dalšími sekcemi jsou ještě Oiamel, Nobilis a Bracteata.
Semena jedle nepotřebují před výsevem složitou stratifikaci jako mnohé jiné jehličnany. Výsev se provádí nejlépe v květnu. Semena se skladují v suchém prostředí a před výsevem je vhodné je na 24 - 48 hodin máčet v čisté vodě, rašelinném výluhu nebo ve stimulačním roztoku. Semena lze nechat nabobtnat a předklíčit také ve vrstvě mokrého písku. Před výsevem nechejte semena povrchově oschnout (tak aby se neslepovala). Semínka sázejte buď do speciálních misek nebo do jednotlivých květináčků (podle počtu semen), na dno vždy dejte dobrou drenáž. Nádobu naplňte substrátem získaným smícháním rašeliny nebo jehličnaté hrabanky, ostrého písku a dobře vyzrálého kompostu v poměru cca 2:1:1. Semenáčky jehličnanů jsou často napadány plísněmi, proto je vhodné substrát před výsevem sterilizovat (např. propařením či upečením). Semena vysévejte řídce, rozprostřete je na substrát a překryjte je pískovou vrstvou v tloušťce cca dvou až třínásobku velikosti semen. Drobná semínka překryjte jen velmi tenkou vrstvičkou písku. Výsev utlačte prkénkem a udržujte neustále mírně vlhký a přistíněný. Výsev dobře větrejte, aby se zabránilo vzniku plísní. Pro úspěšné klíčení by se teplota měla pohybovat v rozmezí 10 - 30 °C. Vzešlé výsevy jsou náchylné na napadení plísní, proto je třeba udržovat výsev neustále v čistotě, odstraňovat případné plevele, větrat a udržovat optimální teplotu 20 - 30 °C. Mladé rostlinky vyžadují nižší vlhkost vzduchu i substrátu, takže je zbytečně nepřelévejte. Nadměrné stínění, může způsobit vytahování semenáčků za světlem. Cca po 14 dnech od vzejití semenáčků je můžete začít přihnojovat slabými roztoky dusíku. Koncem června začněte rostlinky pomalu zvykat na běžné podmínky (otužování) a cca v srpnu je můžete přemístit do venkovního prostředí. S přenesením do venkovního prostředí se změní i složení hnojiva - dusíkaté vyměňte za hnojivo s obsahem fosforu a draslíku, aby jste podpořili dřevnatění a vyzrání semenáčků - připravíte je tak na přečkání zimy. První zimu je vhodné nechat semenáčky ještě v původních nádobách. Semenáčky zimujte v pařeništi či ve skleníku, který v případě silných mrazů bez sněhu raději přikryjte. Ihned po odeznění mrazů semenáčky zkontrolujte, jestli je silný mráz nevytáhl ze země. I v zimě nezapomeňte na občasnou zálivku!!! Na jaře proveďte tzv. školkování (příprava rostliny před výsadbou na konečné stanoviště). Mladé rostlinky přesaďte do většího květináče, pokud je ten původní již malý, pravidelně je zalévejte, přihnojujte a otužujte Rostliny ve školce zůstávají různě dlouhou dobu, vždy záleží na konkrétním druhu jehličnanu a zdatnosti každého jedince. Na stanoviště je vysaďte až v době, kdy mají dostatečně vyvinutý kořenový systém a dosahují přiměřených rozměrů. Výsadbu je nejlepší provádět dříve, než semenáčky začnou rašit, lépe se tak přijmou a stihnou do zimy dobře zakořenit.
Mladé jedle většinou dobře snášejí přistínění, v dospělosti však vyžadují slunné stanoviště, počítejte s tím tedy již při výběru vhodného místa. Při sázení se snažte se co nejméně poškodit kořenový bal. Po výsadbě mladé rostliny dobře zalijte a chraňte je před prudkým slunečním úpalem. Jedle potřebují většinou živnou půdu, dostatečně propustnou a přiměřeně vlhkou. Nesnesou vysokou hladinu spodní vody a ani v příliš lehkých a suchých půdách se jim příliš nedaří. Nezbytným předpokladem pro zdárný růst je trvale vyšší vzdušná vlhkost. Jedle saďte na závěrnou stranu, na větrném stanovišti se ji nebude příliš líbit. Jedle jsou odolné vůči mrazu. Při nedostatečné sněhové přikrývce je i v zimě zalévejte, mladým rostlinám neuškodí ani lehké zimní přikrytí (vždy musí mít dostatek vzduchu, aby se netvořily plísně). Jedle jsou citlivé na čistotu vzduchu, lépe se jim daří v místech bez zvýšeného množství exhalátů (na venkově, v blízkosti lesů či u vodních toků). Jehličnany můžete podpořit v růstu přihnojováním speciálním hnojivem určeným přesně pro ně. Hnojení provádějte také v závislosti na tom, jak rychlý růst vyžadujete. Nikdy se nesnažte udržovat jedli malou řezem, vedlo by to k nenávratnému poškození koruny. Jedle by pak již neměla svůj charakteristický kompaktní tvar, díky němuž je ozdobou každé zahrady. Jedle nemají rády přesazování, proto si vždy dobře rozmyslete, kam ji zasadíte.
Jedle vyzařují velké množství energie, kterou z ní můžete načerpat. Jedle jsou považovány za symbol síly, pomáhají zvládat stres a rozčilení, v její přítomnosti si odpočinete od každodenního shonu a můžete najít řešení nějakého problému. Jedle na zahradě vám také pomůže zahnat pesimismus.
Prodej semínek jedle u nás v e-shopu!
Komentáře