Akční cena!

Aktuálně nejsou žádné slevy

AKCE

Doprava semen zdarma

Platí na nákup nad 799 Kč
V košíku uplatníte kupón

semenagratis

Pro ostatní zboží platí doprava zdarma nad 2999 Kč

Osivo s dopravou gratis

Jedle na zahradě nesmí chybět

Zvěřejněno 2012-12-09

  • Jedle na zahradě nesmí chybět

Jedle (lat. Abies) jsou jehličnany patřící do čeledi borovicovitých (lat. Pinaceae). Název je odvozen z latinského abies překládaného jako bělost či z praindoevropského abiétis znamenajícího jedlovitý. Většina druhů jedlí je původní v mírném pásu severní polokoule. Jedle jsou mohutné stomy s rovnými kmeny a větvemi v přeslenu. Koruny těchto stromů jsou v mládí kuželovitého tvaru, později se stávají válcovitými.  V mládí rostou pomaleji než ve starším věku. Jehlice jsou většinou dvouřadé, hřebenovitě uspořádané a na vrcholku vykrojené. Na rubu každé jehlice jsou dva bělavé proužky.

 

 

Šišky, na rozdíl od mnoha jiných jehličnanů nevisí, ale jsou vzpřímené. Rozpadají se ještě na stromě, proto na zemi nenajdete jedlové šišky. Jedlové dřevo patří mezi měkká dřeva. Rod zahrnuje kolem 40 - 55 druhů jedlí, které jsou seskupeny do několika sekcí. Jedle náležející do sekce Balsamea jsou zastupci severských lesů a vysokých hor na jih od nich. Do této sekce patří například jedle korejská (lat. Abies koreana). Sekce Grandis v sobě zahrnuje zástupce rostoucí v Severní Americe, Mexiku a v Guatemale. Zde většinou obývají nížiny a střední polohy. Zástupcem je například jedle ojíněná (lat. Abies concolor).  Zástupci sekce Abies jsou nám nejbližší, rostou ve střední, jižní a východní Evropě a v Malé Asii. Nejznámější z nich je jedle bělokorá (lat. Abies alba). Jedle zařazené do sekce Moni obývají nížiny až střední polohy ve střední a východní Asii a v Himalájích. Z jižního Španělska a severozápadní Afriky pocházejí zástupci sekce Piceaster. Na dostatek srážek jsou zvyklí zástupci sekce Amabilis rostoucí v horách na pobřeží Pacifiku v Severní Americe a v Japonsku. Čínské Himaláje obývají jedle náležející do sekce Pseoudopicea. Dalšími sekcemi jsou ještě Oiamel, Nobilis a Bracteata.

  

větvička jedle bělokoré

  Nejčastěji pěstované druhy jedlí

  • Jedle bělokorá (lat. Abies alba) je druhem jedle, která je na našem území původní. Narazíte na ní v nižších horských oblastech, její zastoupení v lesním porostu však neustále klesá. Známou rezervací s hojným výskytem jedle bělokoré je prales Mionší v Moravskoslezských Beskydech. Jedle bělokorá má značné nároky na vláhu, pro dobrý růst vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost. Naopak není náročná na světlo, k zastínění je velmi tolerantní. Roste spíše v hlubších, středně živných půdách, snese i půdy rašelinné až kamenité, v některých oblastech roste i na vápencích. Jedle bělokorá dorůstá do výšky 30 - 60 m a průměr kmenu může být 1 - 2 m. Mohutné stromy mají kuželovitou až válcovitou velmi pravidelně rostlou korunu. Ve vysokém věku přerůstají boční větve terminální výhon (vrchol). Dřevo jedle bělokoré je nažloutlé barvy, bez přyskyřičných kanálků. Jehlice jedle bělokoré jsou dvouřadě uspořádané, široké, ploché, na lícní straně leskle zelené na rubu se dvěmi světlými pruhy. Pupeny jsou vejčité, hnědé barvy, neobsahují pryskyřici. Samčí šištice jsou zelenožluté barvy, vyskytují se nejčastěji na okrajích střední až dolní části koruny, bývají cca 2 cm dlouhé a 0,6 cm široké. Samičí šištice jsou zelenožluté až červené, vyrůstají na koncích loňských výhonů na vrcholu koruny. Jejich velikost se pohybuje od 2,5 - 4,5 cm. Šišky rostou vzpřímeně a ještě na stromě se rozpadnou. Mladé šišky jsou nazelenalé až namodralé, po dozrání se jejich barva změní na hnědou. Jedle bělokorá se v dobrých podmínkách může dožít 300 - 600 let. Nesmí však růst v emisemi příliš zamořených, studených oblastech, tam se tak vysokého věku nedožije.

 

 

jedle ojíněná

  • Jedle ojíněná (lat. Abies concolor) roste v horách západní a jihozápadní části USA a severozápadního Mexika.  Tyto oblasti se vyznačují dlouhou zimou a srážkami zejména ve vegetačním období. Při pěstování se jí bude dařit ve středně hlubokých, vlhkých, bohatých, ale také dostatečně provzdušnělých písčitých až písčito-hlinitých půdách. V extrémních podmínkách však přežívá i ve velmi suchých půdách či na holých skálách. Bez problémů se může dožít i více než 300 let. Jedle ojíněná vyrůstá do výšky cca 25 - 60 m. Koruna je kuželovitá, v dospělosti se mění na kopulovitou. Zimní pupeny jsou oválné až kulaté, nažloutlé až světle hnědé barvy, obsahují velké množství pryskyřice. Jehlice jsou srpovitě zahnuté s modrozeleným nádechem. Pruhy vespod jehlic jsou nevýrazné. Šišky jsou válcovitého až eliptického tvaru, dlouhé 7 - 12 cm. Jejich barva je nazelenalá či nafialovělá. Jedle ojíněná je nejméně náročným, velmi otužilým a přizpůsobivým druhem. Její velkou výhodou je to, že v prvních letech velmi pomalu roste, takže cca ve 20 letech dosahuje výšky kolem 7m.

 

 

 

 

 

 

 

  • Jedle korejská (lat. Abies koreana) pochází z jižní části Korejského poloostrova.  Zde roste v horských oblastech s chladným a vlhkým klimatem. V letním období jsou tam velmi intenzivní srážky, pro zimní období je charakteristický velmi silný vítr a nízké teploty. V domovině roste jedle korejská v mělkých půdách chudých na humus. Tento druh jedle je vzrůstově spíše menší, v domovině dorůstá pouze 10 - 18 m, při pěstování na našem území ještě méně. Kmen mívá v průměru 20 - 30 cm. Koruna jedle korejské je široce kuželovitého tvaru, hustě větvená, starší jedinci nají tupý vrchol. Jehlice jsou široké, směrem k vrcholu se rozšiřují, na koncích jsou většinou vykrojené. Lícová strana je lesklá, zelené barvy s výraznou rýhou. Na rubové straně se nachází velmi nenápadné křídově bíle pruhy, které občas splývají s celistvou bílou plochou. Nejvýraznější částí této jedle jsou její šišky, které po dozrání mají fialovou barvu. Šišky jsou krátce stopkaté, válcovité, dlouhé cca 4 - 7 cm. Jedle korejská je velmi žádaným druhem, zejména pro své dekorativní šišky, které se často vytváří už na 1 m vysokých jedincích. Výhodou je i malý vzrůst, pravidelné větvení a každoroční hojná úroda šišek.

 

 


Pěstování jedle ze semen

Semena jedle nepotřebují před výsevem složitou stratifikaci jako mnohé jiné jehličnany. Výsev se provádí nejlépe v květnu. Semena se skladují v suchém prostředí a před výsevem je vhodné je na 24 - 48 hodin máčet v čisté vodě, rašelinném výluhu nebo ve stimulačním roztoku. Semena lze nechat nabobtnat a předklíčit také ve vrstvě mokrého písku. Před výsevem nechejte semena povrchově oschnout (tak aby se neslepovala). Semínka sázejte buď do speciálních misek nebo do jednotlivých květináčků (podle počtu semen), na dno vždy dejte dobrou drenáž. Nádobu naplňte substrátem  získaným smícháním rašeliny nebo jehličnaté hrabanky, ostrého písku a dobře vyzrálého kompostu v poměru cca 2:1:1. Semenáčky jehličnanů jsou často napadány plísněmi, proto je vhodné substrát před výsevem sterilizovat (např. propařením či upečením). Semena vysévejte řídce, rozprostřete je na substrát a překryjte je pískovou vrstvou v tloušťce cca dvou až třínásobku velikosti semen. Drobná semínka překryjte jen velmi tenkou vrstvičkou písku. Výsev utlačte prkénkem a udržujte neustále mírně vlhký a přistíněný. Výsev dobře větrejte, aby se zabránilo vzniku plísní. Pro úspěšné klíčení by se teplota měla pohybovat v rozmezí 10 - 30 °C. Vzešlé výsevy jsou náchylné na napadení plísní, proto je třeba udržovat výsev neustále v čistotě, odstraňovat případné plevele, větrat a udržovat optimální teplotu 20 - 30 °C. Mladé rostlinky vyžadují nižší vlhkost vzduchu i substrátu, takže je zbytečně nepřelévejte. Nadměrné stínění, může způsobit vytahování semenáčků za světlem. Cca po 14 dnech od vzejití semenáčků je můžete začít přihnojovat slabými roztoky dusíku. Koncem června začněte rostlinky pomalu zvykat na běžné podmínky (otužování) a cca v srpnu je můžete přemístit do venkovního prostředí. S přenesením do venkovního prostředí se změní i složení hnojiva - dusíkaté vyměňte za hnojivo s obsahem fosforu a draslíku, aby jste podpořili dřevnatění a vyzrání semenáčků - připravíte je tak na přečkání zimy. První zimu je vhodné nechat semenáčky ještě v původních nádobách. Semenáčky zimujte v pařeništi či ve skleníku, který v případě silných mrazů bez sněhu raději přikryjte. Ihned po odeznění mrazů semenáčky zkontrolujte, jestli je silný mráz nevytáhl ze země. I v zimě nezapomeňte na občasnou zálivku!!! Na jaře proveďte tzv. školkování (příprava rostliny před výsadbou na konečné stanoviště). Mladé rostlinky přesaďte do většího květináče, pokud je ten původní již malý, pravidelně je zalévejte, přihnojujte a otužujte Rostliny ve školce zůstávají různě dlouhou dobu, vždy záleží na konkrétním druhu jehličnanu a zdatnosti každého jedince. Na stanoviště je vysaďte až v době, kdy mají dostatečně vyvinutý kořenový systém a dosahují přiměřených rozměrů. Výsadbu je nejlepší provádět dříve, než semenáčky začnou rašit, lépe se tak přijmou a stihnou do zimy dobře zakořenit.

 

 

 

 

květy jedle korejské

 

 

 

Kam vysadit připravený semenáč jedle?

Mladé jedle většinou dobře snášejí přistínění, v dospělosti však vyžadují slunné stanoviště, počítejte s tím tedy již při výběru vhodného místa. Při sázení se snažte se co nejméně poškodit kořenový bal. Po výsadbě mladé rostliny dobře zalijte a chraňte je před prudkým slunečním úpalem. Jedle potřebují většinou živnou půdu, dostatečně propustnou a přiměřeně vlhkou. Nesnesou vysokou hladinu spodní vody a ani v příliš lehkých a suchých půdách se jim příliš nedaří. Nezbytným předpokladem pro zdárný růst je trvale vyšší vzdušná vlhkost. Jedle saďte na závěrnou stranu, na větrném stanovišti se ji nebude příliš líbit. Jedle jsou odolné vůči mrazu. Při nedostatečné sněhové přikrývce je i v zimě zalévejte, mladým rostlinám neuškodí ani lehké zimní přikrytí (vždy musí mít dostatek vzduchu, aby se netvořily plísně). Jedle jsou citlivé na čistotu vzduchu, lépe se jim daří v místech bez zvýšeného množství exhalátů (na venkově, v blízkosti lesů či u vodních toků). Jehličnany můžete podpořit v růstu přihnojováním speciálním hnojivem určeným přesně pro ně. Hnojení provádějte také v závislosti na tom, jak rychlý růst vyžadujete. Nikdy se nesnažte udržovat jedli malou řezem, vedlo by to k nenávratnému poškození koruny. Jedle by pak již neměla svůj charakteristický kompaktní tvar, díky němuž je ozdobou každé zahrady. Jedle nemají rády přesazování, proto si vždy dobře rozmyslete, kam ji zasadíte.

 

 

Načerpejte energii z jedle


Jedle vyzařují velké množství energie, kterou z ní můžete načerpat. Jedle jsou považovány za symbol síly, pomáhají zvládat stres a rozčilení, v její přítomnosti si odpočinete od každodenního shonu a můžete najít řešení nějakého problému. Jedle na zahradě vám také pomůže zahnat pesimismus.

 

 

 

Prodej semínek jedle u nás v e-shopu!

 

 

 

od semínka po sekačku
Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

Komentáře

Článek prozatím nikdo neokomentoval

Vylepši článek svým komentářem

Košík  

Žádné produkty

0 Kč Poštovné
0 Kč Celkem

Košík Objednávka

Hledej v článcích